یاوران شب چراغ شیرازثبت :۸۴۸

نا بینایی ناتوانی نیست

وب سایت رسمی موسسه خیریه حمایت از کودکان
ونوجوانان نابینا تحت نظارت سازمان بهزیستی کشور

عمر ما آنقدر طولانی نیست که مهربانی را به فردا بسپاریم

آدرس: شیراز/باهنرجنوبی/میدان پارسه/پاسارگاد غربی/خیابان صنعتگر/کوچه ۲۷/ پلاک ۱۲۰

کدپستی: ۴۷۱۳۸-۷۱۷۶۸

تلفن: ۸۴۲۴۱۸۸ ۷۱۱ ۰۰۹۸ نمابر: ۸۴۲۴۱۸۱ ۷۱۱
همراه: ۹۱۷۳۱۶۲۱۹۷ ۰۰۹۸

شماره حساب جام ۶۵۱۲۲۱/۸۷

آرشیو

آشنایی با پدیده نابینایی

 

))                موسسه خیریه یاوران شب چراغ شیراز((

 

 

مقدمه :

حس بینایی یکی از بارزترین حواس آدمی است که بنیادی ترین وظایف را بر عهده دارد .

چشم انسان عضوی خارق العاده به اندازه یک زیتون است.

این عضو می تواند وظایف فشردهایی را انجام دهد.

بینایی یکی از منابع مهمی است که برای کسب دانش و اطلاعات مربوط به اشیاءو محیط اطراف از آن استفاده می شود.

آثا و نتایج نابینایی در بین افراد مختلف بر مبنای تفاوت های طبیعی ،قابلیتها و میزان انطباق اجتماعی آنان متفاوت است.

باید توجه داشت که میزان باقیماند ه بینایی ،زمان وقوع معلولیت ،طول زمان کاهش تدریجی دید و علل نابینایی ممکن است موجب پدیدآمدن موارد استثنایی شده و نقش تعین کنندهای در وضعیت فرد داشته باشد.

کوشش برای تطبیق با محیط و روابط موجود نیز آثار روانی خاص خود را به جا خواهد گذاشت.

معلولیت بینایی می تواند در هر سنی بوجود آید،چنانکه معلولیت شدید بینایی از بدو تولد وجود داشته باشد((معلولیت بینایی مادر زاد ))نامیده می شود.افراد که پس از تولد(بخصوص پس از 2سالگی)نابینا می شوند،نابینای اکتسابی می نامند.

متداولترین تعریف معلولیت که موردپذیرش تقریبا همه محافل علمی و سازمانهای مختلف می باشد،بدین شرح است.(نابینا کسی است که دید بینایی او علیرغم برخوداری از امکانات چشم پزشکی مانند عینک و غیره در یک چشم یا در هر دو چشم20/200یا کمتر باشد))به عبارت دیگر آنچه را که ((با چشم عادی میتوان در 200قدمی دید با تعریف فوق فرد نابینا قادر است 20 قدمی را ببیند)).

افرادی که دارای نقص بینایی هستند اما میزان دید آنها از 20/200بیشتر واز20/70کمتر است جزءافراد نیمه بینا محسوب می گردند.از رایج ترین تعاریفی که در این زمینه ارئه شده است  عبارتنداز:

  • تعریف قانونی یا پزشکی.
  •  تعریف آموزشی.

فردی نابینای قانونی نامیده می شود که میدان دید وی نتواند فاصله زاویه ای بیشتر از 20 درجه را فراگیرد،این تعریف،که بیشتر با واحد اندازه گیری همراه است،در تشخیص پزشکی مطرح است.

از نظرآموزشی ،افراد نابینا به کسانی اطلاق می شود که نقص بینایشان به اندازه ای شدید است که مجبورند خواندن را بوسیله بریل یا با استفاده از روش شنیداری یاد بگیرند.

شیوع معلولیت بینایی:

شیوع معلولیت بینایی در مقایسه با سایر معلولیت ها کمتر است و با افزایش سن ارتباط مستقیم داردو در 65 سال به بالا رایج تر است.

علل معلولیت بینایی:

رایج ترین علل آن در کودکی عفونتهای ویروس پس  از تولد و بد شکلیهای چشم است .

علل پس از تولد شامل رتینو پاتی نوزادان نارس(POR)[1]یا فیبرو پلازی پشت عدسی(FLR)،ضربه ها و عفونتها و تومورهاست.هم چنین معلولیتها شدید بینایی ناشی از عوامل ارثی مانند آب مروارید مادر زادی،زالی(آلبنیسم ) ویا دیستروفیها ی شبکه ایی است.

دیگر علل نابینایی پس از تولد چندان رایج نیست.عفونتها یی مانند مننژیت ،ضربه های ناشی از حوادث رانندگی یا جراحت ناشی از اصابت گلوله ممکن است به خونریزی و آسیب دیدگی شبکیه منجر گردد.

کم بینایی در کودکان می تواند ناشی از آب مروارید مادر زادی،حرکت سریع غیرارادی کره چشم(نیستاگمو س)واز کار افتادگی عصب بینایی باشد.

پیشگیری از معلولیت بینایی:

در پیشگیری از معلولیت بینایی با توجه به عوامل ایجاد آن می توان به دو گروه اصلی عوامل ژنتکی و غیر ژنتکی اشاره کرد.

برای پیشگیری از عوامل ژنتیکی(بویژه در ازدواجها فامیلی)و کشف و درمان به موقع اختلالهاو بیماری ها است برخی از علل معلولیت بینایی غیر ژنتیکی به استفاده از داروهای بدون نسخه پزشک ،مسمومیت با گازهای سمی یا ابتلا به برخی از بیماریها ی در دوره بارداری مربوط است(سفلیس،سوزاک،سرخچه)هم چنین ویروس ایدز(VIH) حوادث و جراحات ،بویژه ضربه ها و انفجارها و قرار گرفتن مادر در معرض بعضی ازمواد شیمیایی،گازهای سمی،اشعه (X) و همچنین سوءتغذیه و مصرف دخانیات و الکل در دوران بارداری در بروز معلولیت بینایی در کودک نقش دارد .

تنبلی چشم یا آمبلیوپی،کمی دید در چشم به ظاهر سالم است.این عارضه از بیماری هایی نسبتا شایع چشم بوده و یکی از علل نابینای در یک یا هر دو چشم است که اغلب قابل پیشگیری و درمان است .

بنابراین والدین، مربیان بهداشت مدارس،آموزگاران،مسئولان بهداشت عمومی و تمامی افرادی که با کودکان سر وکار دارندباید به این مسئله توجه زیادی بکنند.

امروزه،طرح شناسایی تنبلی چشم در کودکان خردسال مورد توجه مسئولان امو ربهداشت واقع شده است .

اطلاع از علل معلولیت بینایی به والدین و معلمان کمک می کند که تا در شرایط مناسبی را برای هرکودک فراهم کرده،انتظارها ی خود را با وضعیت آنان تطبیق دهند.

 

                                                                          تهیه كننده: زینب جعفری

 

                                                                                       كارشناس نابينايان

 

 [1]1-رتینوپاتی نوزادان نارس ROP))  = تجمع زیا د اکسیژن در خون نوزاد نا رس