یاوران شب چراغ شیرازثبت :۸۴۸

نا بینایی ناتوانی نیست

وب سایت رسمی موسسه خیریه حمایت از کودکان
ونوجوانان نابینا تحت نظارت سازمان بهزیستی کشور

عمر ما آنقدر طولانی نیست که مهربانی را به فردا بسپاریم

آدرس: شیراز/باهنرجنوبی/میدان پارسه/پاسارگاد غربی/خیابان صنعتگر/کوچه ۲۷/ پلاک ۱۲۰

کدپستی: ۴۷۱۳۸-۷۱۷۶۸

تلفن: ۸۴۲۴۱۸۸ ۷۱۱ ۰۰۹۸ نمابر: ۸۴۲۴۱۸۱ ۷۱۱
همراه: ۹۱۷۳۱۶۲۱۹۷ ۰۰۹۸

شماره حساب جام ۶۵۱۲۲۱/۸۷

نشاني پايگاه هاي اينترنتي مرتبط با نابينايان و معلولين

            اطلاع رساني، فرهنگ سازي و آموزش به نابينايان و عموم افرادي كه مرتبط با نابينايان هستند، از طريق شبكه جهاني اينترنت هر روزه وسعت و تنوع بيشتري مي يابد. به طوري كه مي توان گفت امروز بهترين وسيله كسب اطلاعات و يادگيري در خصوص نابينايي و نابينايان است به ويژه با در نظر گرفتن محدوديت ها و فقر شديد كتب، نشريات و رسانه هاي فرهنگي از اين دست كه در امور مربوط به نابينايان فعال باشند، ضرورت و اهميت توجه و استفاده از اينترنت توسط نابينايان و افراد مرتبط با آنها كاملا آشكار مي شود.

اين در حالي است كه فنآوري جديد در بخش رايانه هاي ويژه نابينايان –هر چند در بخش فارسي با محدوديتهاي اساسي رو به رو است- استفاده از شبكه جهاني اينترنت و جادوي شگفت انگيز آن را كه امروز انفجار اطلاعات مي نامند، آسانتر و لذتبخشتر نموده است.

آن چه در ادامه مي آيد نشاني پايگاه هاي معروف و معتبري است كه با امور نابينايان و معلولين در ايران و سراسر جهان ارتباط داشته و كاربران نابيناي رايانه و افراد مرتبط با آنها مي توانند اطلاعات بسيار مفيد و به روزي در خصوص زمينه هاي مختلف نابينايي و نابينايان و معلولين و معلوليت به دست آورند. ابتدا توضيحات كوتاهي در مورد هر پايگاه آورده مي شود و پس از آن آدرس مربوط به توضيحات براي دسترسي از همين پايگاه قرار داده  شده است.

از كليه كساني كه نشاني هاي جديد و مفيد ديگري را شناسايي نموده و از محتويات پايگاه آن به خوبي اطلاع دارند دعوت مي شود نشاني مزبور را از طريق ارسال الكترونيك در اختيار ما قرار دهند تا به فهرست حاضر افزوده شود.

 

  1. رايانه و امور مرتبط با آ‹:

-پايگاه شركت پكتوس:
شركت پكتوس واقع در تهران است و از سال 1370 به عنوان بخشي از فعاليتهاي خود در بخش تحقيقات و ساخت نرم افزار و سخت افزارهاي رايانه براي نابينايان فعاليت دارد.

www.pactos.ir

-شركت هنتر جويس Henter Joyce يكي از بهترين و به اعتقاد بسياري از كاربران رايانه بهترين نرم افزار هاي ويژه نابينايان را تحت عنوان جاوز JAWS توليد مي نمايد. اين شركت در بخشهاي مختلف توليد نرم افزار و سخت افزار فعاليت دارد.

www.hj.com  

-شركت دولفين اكسس
نرم افزار هَل HAL يكي ديگر از نرم افزارهاي پيشرفته و مفيد براي نابينايان است كه اصطلاحا اسكينر ريدر Screen Reader خوانده مي شوند. اين صفحه خوان ها تمام مطالبي را كه بر روي نمايشگر رايانه ظاهر مي شود به صورت گويا در اختيار نابينايان قرار مي دهند. شركت دولفين اكسس توليد كننده نرم افزار هل است كه اخيرا نسخه عربي اين صفحه خوان با نام ناطق را نيز توليد نموده است.

http://www.dolphinuk.co.uk 

www.natiq.com

 

-پايگاه زير براي دستيابي به اطلاعات جديد در خصوص صفحه خوان هاي ويژه نابينايان يا همانScreen readers مفيد است:

http://www.screenreader.co.uk

-نرم افزار ويندو آي،
يكي ديگر از بهترين صفحه خوانهاي ويژه نابينايان است. كه از طريق نشاني زير قابل دستيابي و پياده سازي يا Download است:

http://www.gwmicro.com/windoweyes/windoweyes.htm

-مجموعه نرم افزارهاي توانمند ساز يا Accessibilities ،

            شركت ماكروسافت براي قادر ساختن معلولين و از جمله نابينايان براي استفاده از محصولات اين شركت از جمله نرم افزار ويندوز لوازم و نرم افزارهاي ويژه اي تهيه و توليد مي نمايد. يكي از مهمترين اين نرم افزارها صفحه خوان گوينده يا نريتور Narrator است كه با نصب ويندوز 2000، XP و 2003 نصب مي شود و از طريق فهرست شروع، برنامه ها، لوازم، لوازم توانمند ساز قابل دستيابي و اجرا است.
Start Menu\Programs\Accessories\Accessibilities\Narrator.exe
صفحه خوان گوينده همچنين با فشردن كليدهاي ويندوز لوگ به اضافه يو انگليسي Windows Log+u  از طريق اجراي نرم افزار برنامه Utility Manager كه ويژه كاربران معلول در ويندوز تمهيد شده است، فعال مي شود.
انواع نرم افزارهاي ويژه نابينايان كه به وسيله ماكروسافت توليد مي شود از طريق نشاني هاي زير قابل دستيابي هستند:

http://www.microsoft.com/enable/msaa/default-u.htm

 

http://www.microsoft.com/speech/technical/SAPIOverview.asp

 

http://www.microsoft.com\reader

 

-هم چنين براي افراد كم بينا نرم افزارهاي بسيار متنوعي كه به آنها درشتنما يا Magnifier اطلاق مي شود، موجود است. يكي از اين درشتنما ها در ويندوز 2000 و XP در قسمت فهرست شروع، برنامه ها، لوازم، لوازم ويژه، درشتنما. وجود دارد. اين درشت نما با نصب ويندوز هاي فوق الذكر نصب مي شوند. و از طريق اجراي فرمان: windows+u  قابل دستيابي و استفاده هستند. به وسيله اين نرم افزار افراد كم بينا يا كساني كه دچار اختلالات بينايي هستند مي توانند نوشته ها و تصاوير و عناوين ظاهر شده بر صفحه نمايشگر را تا چند برابر بزرگتر كرده و يا به گونه اي متناسب با وضعيت بينايي خود تغيير دهند. مسير زير را براي رسيدن به نرم افزار درشتنما و فعال ساختن آن دنبال نماييد:
Start Menu\Programs\accessories\accessibilities\Magnifier.exe

            همچنين نشاني هاي زير براي دستيابي به اطلاعات، پرونده هاي آموزشي و نسخه هاي قابل پياده سازي آزاد درشتنما ها مفيد است:

http://www.magnifiers.org

 

http://www.hj.com/downloads

http://www.aisquared.com

 

-نرم افزارهاي ويژه عكس برداري از كتابها و متون چاپي و تبديل متن به صوت:

-نرم افزار كرزوايل يكي از بهترين اين برنامه ها است كه به طور اختصار OCR خوانده مي شوند:

www.kurzweiledu.com

-نرم افزار اوپنبوك نيز يك OCR بسيار قوي است:

www.hj.com/downloads

 

  1. پايگاه هاي ويژه ارتباطات:

در اين پايگاه ها معمولا امكانات متنوعي براي ايجاد ارتباط زنده يا Online براي كاربران نابينا فراهم شده است ; امكاناتي نظير: نرم افزارهاي ويژه گفتگو Chat و يا كنفرانس و ...

-ايستگاه راديويي ACB و سايت آن از اين دست اند:

www.acbradio.org

-هم چنين سايت وابسته به نرم افزار ويندوآيس نيز امكانات گفتگو و ارتباط دارد:

www.audio-tips.com

  1. كتاب و مطالعه

 

-پايگاه موسسه خيريه گوتنبرگ يكي از مهمترين پايگاه هايي است كه هزاران كتاب را به صورت گويا و متن به صورت رايگان در اختيار نابينايان قرار مي دهد:

http://promo.net/pg/

-يكي از پايگاههاي ديگر كتابخانه بريل و الكترونيك بوكشير است:

www.bookshare.org

  1. انجمنها و سازمانهاي نابينايان

 

-بنياد نابينايان انگلستان

www.rnib.com

-بنياد ملي نابينايان آمريكا

www.nfb.org

-بنياد آمريكايي نابينايان

www.afb.org

سه آدرس فوق خود آدرسهاي بسيار جالب توجه و مفيدي را به صورت لينك در اختيار كاربران مي گذارند كه دسترسي به پايگاه هاي مفيد و مهم نبينايي و معلوليت را امكان پذير مي سازد.

-بنياد مشاوره آمريكا براي نابينايان

 

www.acb.com

  1. پايگاه هاي شخصي

 

بسياري از پايگاه هاي اينترنتي شخصي وجود دارد كه حاوي مطالب و موارد بسيار مهم و مفيدي هستند يكي از اين پايگاه ها متعلق به آقاي جمال مزروعي رييس انجمن توانبخشي آمريكا است كه ديدار از آن و مشاهده غناي مطالب حيرت انگيز است:

www.empowermentzone.com

  1. تلفن همراه و نرم افزارهاي آن

 

يكي از نرم افزارهاي مهم گويا ساز گوشيهاي تلفن همراه نرم افزار تاكس Talks است كه توسط شركت نوانس ساخته شده و از طريق پايگاه اينترنتي آن قابل دسترسي است:

www.nuance.com

-ورزش نابينايان:
يكي از بزرگترين سازمانهاي ورزش نابينايان انجمن بين المللي ورزش نابينايان International Blind Sports Association است كه بخ طور اختصار IBSA ناميده مي شود. در وبسايت اين سازمان ساختارها، قوائد و لوازم مربوط سازمان و بيش از 20 ورزش ويژه نابينايان به اختصار و تفصيل قابل دسترسي است.

www.ibsa.es/eng

 

            نشاني هاي اينترنتي كه در اين بخش آمد تنها بخش بسيار كوچكي از انبوه پايگاه هاي مرتبط با امور نابينايان است كه البته با مراجعه به هر يك از آنها بخشهايي براي دسترسي به ساير پايگاه هاي اينترنتي مرتبط خواهيد يافت. امروزه با ايجاد امكانات و نرم افزارها و سخت افزارهاي ويژه نابينايان امكان طراحي، مديريت و نويسندگي پايگاه هاي اينترنتي و وبلاگها براي خود افراد نابينا نيز فراهم آمده است. بسياري از وبسايتهاي فوق الذكر توسط افراد نابينا ساخته، طراحي و مديريت مي شوند. حتي بسياري از نرم افزارهاي ويژه افراد نابيناذ نيز توسط خود آنها طراحي و ساخته مي شود. در پايان بايد گفت جادوي الكترونيك و رايانه چشماني بسيار بيناتر و تواناتر از چشمان سر به نابينايان بخشيده است بطوري كه آنها را بي آنكه بينا باشند قادر به ديدن ساخته است.

سيد حسين علوي